منبت کاری چیست

منبت کاری چیست

منبت کاری هنری است که سابقه ای چندین هزار ساله دارد و با استفاده از آن می توان آثار خارق العاده ای بر روی چوب خلق کرد.
بر اساس شواهد و روایات باستان شناسان ، سابقه هنر منبت کاری در ایران به قبل از پادشاهی ساسانیان می‌رسد.
با مشاهده آثار منبت کاری بر روی درب چوبی بزرگ مسجد جامع عتیق شیراز به این موضوع پی می بریم که هنرمندان و هنردوستان ایرانی از ۱۳۰۰
سال پیش به ایجاد کنده کاری و حکاکی برای چوب علاقه‌مند بوده‌اند.
منبت کاری نوعی کنده کاری و حکاکی بر روی انواع چوب است که این کار توسط ابزارهای بسیار ساده ، توسط استاد کار منبت کار انجام می گیرد. به
این صورت که ابتدا استاد کار ، طرح مورد نظر را بر روی چوب کشیده و حکاکی می کند و سپس طرح را به صورت برجسته درمی آورد.
طرح های منبت کاری بسته به نوع سبک متفاوت هستند.
حکاکی ، برجسته نمایی و پیکرتراشی از سبک های این هنر زیبا هستند که هر کدام روش خاص خود را دارند.
برای دانلود طرح منبت اینجا کلیک کنید.

منبت کاری چیست

اما آیا می دانید برای منبت کاری بر روی چوب از چه ابزارهایی استفاده می شود؟
مغار،اصلی‌ترین ابزاری است که در منبت کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مغار، ابزاری تیز و برنده است که برای تراشیدن و کنده کاری چوب از آن استفاده می‌شود. در منبت کاری چوب ۴ نوع مغار به نام‌های مغار تخت ، مغار نیم باز ، مغار گلویی و مغار شفره به کار برده می شود.
از دیگر ابزارهای مورد استفاده در منبت کاری چوب می توان به انواع سوهان ، گیره یا پیچ دستی ، چاقو ، چکش منبت ، میز منبت ، دریل ، سنگ نفت و سنگ سنباده اشاره نمود.
مهمترین ماده در منبت کاری چوب است که از انواع درختان تهیه می‌شود. مناسب ترین چوب برای منبت کاری چوبی است که دارای بافت ریز و محکم باشد. در واقع هرچه چوب محکم تر و با کیفیت تر باشد ، کار منبت بهتر و زیباتر خواهد شد.
بهترین و پرکاربردترین نوع چوب برای منبت کاری ، چوب گردو و چوب راش است.البته از چوب درختان دیگر هم می توان برای خلق آثار منبت کاری استفاده کرد.
مانند: چوب درخت چنار ، توسکا ، افرا ، آبنوس ، بلوط ، پسته ، ارغوان ، ممرز ، شمشاد و غیره
جهت دانلود فایل سه بعدی cnc اینجا کلیک کنید.

ابزار منبت کاری

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم سابقه منبت کاری در ایران به بیش ۱۵۰۰ سال پیش می‌رسد. چون ماده اصلی منبت کاری چوب بوده و چوب از موادی است که از زمان پیدایش انسان همراه انسان بوده و انسانها از همان ابتدا از چوب برای مقاصد مختلف استفاده میکردند.
امروزه نیز دو شهر آباده و شیراز از شهرهایی هستند که هنر منبت کاری در آنها رواج بیشتری یافته ، به گونه ای که این هنر به عنوان یکی از منابع درآمد این شهرها تبدیل شده است.
در شهر آباده  بیش از ۱۵۰ کارگاه منبت کاری و بیش از ۵۰۰۰ نفر هنرمند منبت کار وجود دارد که هر کدام به تولید آثار منبت کاری مشغول هستند.
اگر به هنر منبت کاری علاقمند هستید و دوست دارید در این رابطه اطلاعات بیشتری کسب کنید ، حتما سایر مقالات گروه هما تری دی را دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

avatar